Kedves rendelésünk felől érdeklődő! ÚJ pácienseket csak 2025. Május 5-től tudunk fogadni. Megértésüket köszönjük!
A fogászati panaszok és problémák felismerésének első lépése a konzultáció. Amennyiben rendelésünket választja, az első találkozás alkalmával a szájüreg állapotának általános áttekintését végezzük. Ennek során a páciens szájhigiéniájának felmérését követően a szájüregi nyálkahártya és a fogak aktuális elváltozásait ellenőrizzük. Az Ön panaszát, elképzelését és státuszát figyelembe véve átbeszéljük a lehetséges kezeléseket. A klinikai vizsgálatot egy képalkotó elvégzésével egészíthetjük ki, amivel pontosabb diagnózist tudunk felállítani. Jelenleg a rendelőnkben nem áll rendelkezésre képalkotó diagnosztika (panoráma röntgen és/vagy CBCT). Amennyiben Önnek készült friss röntgen felvétele, kérjük hozza magával az első időpontjára. Előfordulhat, hogy a konzultáció és a kezelési terv megírásán túl az első látogatás idejébe belefér egy professzionális szájhigiéniás kezelés (fogkő eltávolítás, polírozás) vagy egy tömés készítése.
A kezelések végeztével 6 havonta javasolt a kontrollvizsgálat.
A fogászati kezelések ezen csoportjába sorolhatók a fogmegtartó kezelések, melyek során a lehető leghosszabb ideig próbáljuk megőrizni fogainak épségét. A fogak szuvas elváltozása esetén (fogbelet még nem érintve) előfordulhat fogérzékenység (édesre, hidegre és melegre), éles fogszélek, ételbeékelődések és elszíneződött fogak. Amennyiben Ön hasonló panaszokkal érkezik hozzánk, megoldást jelenthet fényre kötő esztétikus tömések és - nagyobb kiterjedésű foganyag hiány esetén - betétek készítése.
Gyökérkezeléssel kapcsolatos fogkezelések összessége. Abban az esetben alkalmazzuk, amikor a hagyományos tömésterápia már nem lehetséges, mivel a fogban található ér-ideg hálózat gyulladásba kerül (ún. fogbél gyulladás), vagy akár elhal. Sokszor jól megállapítható heves fádalommal jár, de a fogbél elhalása esetén ez kiegészülhet ráharapási érzékenységgel. Ha Önnek ilyen panaszai alakulnak ki, akkor egy több alkalmas procedúrára kell számítani. Első találkozáskor a fogban található gyökércsatornák tisztítása, majd a második szakaszban a gyökértömés történik.
A fogászat azon területéről beszélünk, amely a hiányzó fogak pótlásával foglalkozik. Alapvetően két csoportját különböztetjük meg: rögzített és kivehető. Rögzített fogpótlások közé sorolhatók a koronák és a hidak, melyek anyagukat tekintve lehetnek fém-kerámiák vagy fémmentesek. Fémkerámia esetében egy fémvázról és kerámia (esztétikus) borításról van szó. Ennek alternatívájaként jelent meg mostanság a fémmentes megoldás, a cirkónium-dioxid (cirkon), melyet digitálisan, számítógépek segítségével terveznek és készítenek. Abban az esetben, amikor a foghiányok elhelyezkedése nem teszi lehetővé a rögzített pótlás megvalósítását, akkor jön szóba a kivehető - részleges vagy teljes - fogpótlás készítése.
Mostanság egyre nagyobb hangsúlyt kap az esztétikus megjelenés mindenki számára. Ezen hatások a fogászatra is kiterjednek. Az amalgám töméseket felváltották az esztétikus (fogszínű) fényrekötő változatok. A fogpótlások a foghiányok funkcionális hátrányai mellett az esztétikum helyreállítására is törekszenek. Rendelőnkbe érkező pácienseket a legmodernebb esztétikai elveket követve látjuk el, célunk a természeteshez hasonló megjelenés kialakítása.
A szájhigiénia fenntartása fontos a szájüreg és az egész szervezet egészségére nézve. Mindenkinek javasolt fél-egy évente a professzionális szájhigiéniás kezelés elvégzése, az ún. fogkőeltávolítás. Amennyiben ez elmarad és/vagy a szájhigiénia nem megfelelő - genetikai hajlam is szerepet játszhat - akkor fogágybetegség alakulhat ki, ami a parodontológia tárgykörébe tartozik. Kialakulásának első jele az ínygyulladás, aminek a tünete az ínyvérzés. Abban az esetben, ha ekkor nem kezdődik el a kezelés, akkor a gyulladás folyamatai átterjedhetnek a fogat tartó szövetekre (állcsont, fogakat felfüggesztő rostok, foggyökér felületén lévő cementréteg), aminek következtében fogak mozgathatóvá válnak és később a páciens elveszítheti azokat. Hogy ez ne alakuljon ki Önnél, szükséges a rendszeres kontroll és a fogkőeltávolítás, azonban ha az utóbbi tüneteket tapasztalja komplexebb kezelésre lehet szüksége.
A fogászatban kiemelkedő szerepe van a prevenciónak, más néven a megelőzésnek. Célja mind gyermekkorban, mind felnőttkorban a fogazat és a szájüreg betegségeinek korai stádiumban történő felismerése és kezelése, hogy ne jusson el senki a panaszok kialakulásáig és a fogfájásig. A rendszeres fogászati vizsgálat csökkenti a tünetek kialakulásának a lehetőségét, mint például a fogfájdalmat, mozgó fogak kialakulását, fogszélek letörését vagy akár a fogak elvesztését. A kontroll vizsgálatok előre megtervezhetőek és kényelmes megoldást nyújtanak a szájüreg egészségének fenntartásában.